Projekty DIY   http://a-project.110mb.com  - andrzej doniczka


Projekty urządzeń DIY (Do It Yourself) mojego autorstwa.    Strona utworzona: 01.12.2007   Copyright 2007 © www.andrzejdoniczka.net


wzmacniacz LM3886 - 2x45W/8 Ohm, ver.3

Do budowy wzmacniacza wykorzystałem doskonałe układy LM3886 firmy National Semiconductor. Wzmacniacz zbudowany na tych układach cechuje wybitna prostota układowa, rozbudowana funkcjonalność i doskonałe parametry elektryczne.
Dla przykładu: SR=19V/us, S/N=92.5dB@1W, THD=0.03%@45W w pasmie 20Hz-20kHz
Układ LM3886 zawiera w swojej strukturze następujące układy zabezpieczające
Pełna dokumentacja techniczna układu LM3886 znajduje się TUTAJ

Wzmacniacz w wersji trzeciej wykonałem jako dwa elektrycznie i mechaniczne separowane monobloki zamknięte w jednej obudowie.
To rozwiazanie zostało podyktowane potrzebą zachowania wysokiego współczynnika separacji między kanałami,
oraz niskim poziomem szumów i zakłóceń, wynikającym z ograniczenia do minimum przewodów sygnałowych w obecności obwodów mocy.
Selektor źródeł oraz regulacja wzmocnienia zostały wykonane jako osobne urządzenie.
W celu osiągnięcia maksymalnie szybkiej pętli sprzężenia zwrotnego, zdecydowałem się na montaż przestrzenny wzmacniaczy.
W tej konstrukcji położyłem duży nacisk na zaprojektowanie wydajnego i "sztywnego" układu zasilania przy obciążaniu sygnałami impulsowymi o wysokich wartościach di/dt. oraz na staranne zaprojektowanie obwodów masy.
Moduł zasilania (każdego monobloku) ) składa się z:
- transformatora toroidalnego o mocy 100VA i Us=2x24V
- 2 mostków Greatza-po jednym na zasilanie dodatnie i ujemne, zbudowanym na ultraszybkich diodach impulsowych MUR840 If=8A (Ifrm=16A, Ifsm=100A)
Specyfikacja techniczna diod znajduje się TUTAJ
- 6 szt kondensatorów elektrolitycznych 2200uF/35V serii EXR niskoimpedancyjnych - Zc=0.022 Ohm, LongLife (po 3 szt w gałęzi zasilania dodatniego i ujemnego)
zablokowanych kondensatorami ceramicznymi wielowarstwowymi 470nF/63V Specyfikacja techniczna kondensatorów znajduje się TUTAJ
Dodatkowo na samych układach scalonych, zasilanie zostało zablokowane równolegle połączonymi kondensatorami 1mF i 100nF-MKS

Wszystkie połączenia mocy wewnątrz urządzenia są wykonane linką Cu o przekroju 2.5mm²
Obudowę wzmacniacza stanowi solidna stalowa obudowa z blachy grubości 1.5mm, pochodząca ze starego switcha rackowego firmy SMC o wysokości 1U.
Na panelu przednim znajdują się jedynie 4 LED-y kontroli napięć, natomiast na panelu tylnym znajdują się dwie pary zacisków laboratoryjnych
do podłączenia kolumn, złocone gniazda wejściowe RCA, gniazdo zasilające IEC zintegrowane z gniazdem bezpiecznika topikowego po stronie górnego napięcia trafa.

Czułość wzmacniacza (Uin=800mV) i impedancja wejściowa (Zin=20k) jest wystarczająca do wysterowania bezpośrednio z wyjścia odtwarzacza CD, co jest rozwiązaniem ze wszech miar korzystnym - im mniej elementów w torze przesyłowym, tym lepiej.

Schemat ideowy pojedynczego monobloku znajduje się TUTAJ

A poniżej zdjęcia z procesu budowy tego urządzenia.
początek budowy zasilacza
zasilacz gotowy
początek budowy wzmacniacza
konstrukcja przestrzenna 1
konstrukcja przestrzenna 2
konstrukcja przestrzenna 3
konstrukcja przestrzenna 4
zmontowany monoblok 1
zmontowany monoblok 2
zmontowany monoblok 3
montaż 1
montaż 2
montaż 3
montaż 4
montaż 5
kompletnie zmontowane urządzenie
widok z przodu
widok z tyłu

aktualizacja: 24.11.2010