Projekty DIY   http://a-project.110mb.com  - andrzej doniczka


Projekty urządzeń DIY (Do It Yourself) mojego autorstwa.    Strona utworzona: 01.12.2007   Copyright 2007 © www.andrzejdoniczka.net


Dygresja na temat sprzętu audio i nie tylko

Większość sprzętu audio produkowanego obecnie (nawet z tzw. wyższej półki), to z technicznego punktu widzenia zupełne nieporozumienie. Niestety w obecnych czasach rządzi dzika ekonomia a lud chce kupować tanio, czego efektem są przedewszystkim "odchudzone" układy zasilania z niewielką lub bez żadnej rezerwy mocy, odchudzone przekroje przewodów (wzmacniacze, kolumny) i ogólne cięcie kosztów projektowania, konstrukcji i podzespołów.
Na dodatek lud bardziej kocha sprzęt błyszczący i "szałowy" niż funkcjonalny i o dobrych parametrach, więc wszystko jest podporządkowane "dizajnerom" i specjalistom od kreowania tego co ludowi ma się podobać.
Generalnie - czasy dobrze zaprojektowanego sprzętu zbudowanego z dobrych jakościowo podzespołów skończyły się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku, wraz z nadejściem oprogramowania CAD-owskiego. (a teoretycznie powinno być na odwrót)

Inna kwestia to - co jest absolutnym skandalem, podawanie nieprawdziwych parametrów obecnie produkowanego sprzetu audio lub brak jakichkolwiek lub większości informacji o parametrach technicznych tych urządzeń. Nawet jeżeli jakieś parametry są podane to i tak są zupełnie bezużyteczne ponieważ brakuje informacji w jakich warunkach i według jakich norm zostały zmierzone)
...no ale cóż takie czasy - przeciętny konsument jest coraz większym idiotą a specjaliści od marketingu to wiedza i wykorzystują.

Można oczywiście kupować sprzęt tzw. "Audiofilski" czy inaczej "HajEndowy" który oczywiście w dużej mierze jest dobrym sprzętem o przyzwoitych parametrach.
Ten sprzęt ma tylko jedną wadę - posiada łatkę "Hi-End", a to niestety powoduje że ceny takiego sprzetu nie mają absolutnie nic wspólnego z kosztami jego zaprojektowania, wyprodukowania i 500 % marży każdego pośrednika. Takie urzadzenia to sprzęt albo dla rzeczywistych miłośników dobrego brzmienia którzy nie mają zdolności technicznych, albo dla frajerów i tępych lanserów z drewnianymi uszami.
Ja na całe szczęście zaliczam się do 4 grupy - tzn. miłośników dobrego brzmienia ze zdolnościami technicznymi.


aktualizacja: 24.11.2010